بستن

بهترین حالت نگهداری از زعفران کدام است؟

بهترین حالت نگهداری از زعفران کدام است؟

زعفران را می توان جزء ادویه‌های گران به حساب آورد که در خوشمزه کردن غذا‌ها نقش بسزایی دارد. با این وجود، اگر به صورت ساییده شده برای طولانی مدت نگهداری شود عطر و طعم خود را از دست می‌دهد.

محیط نگهداری زعفران باید عاری از نور و رطوبت باشد. بهتر است که زعفران را در ظروف فلزی یا شیشه ای در بسته و در حرارت معتدل نگهداری نمود. همچنین زعفران قابل تبخیر شدن است و در صورت نگهداری نامناسب، به مرور زمان اسانس آن تبخیر شده و اثرات دارویی و طعم و مزه آن کاهش پیدا می کند و مرغوبیت آن از بین می رود. بدلیل اینکه مواد معطر گیاه در حالت پودر شده، بسیار سریع‌تر از پودر نشده آن تبخیر می‌شود، درست اش این است که زعفران تا موقع مصرف پودر نشود و یا در صورت پودر کردن در ظرف در بسته نگهداری شود.

بسیاری از افراد ، برای اینکه زعفران را همیشه به طورآماده در دست داشته باشند، آن را فریز می کنند. برای این کار، باید ابتدا زعفران را دم کرد و سپس به صورت دم کرده فریز کرد.

دو روش معمول دم کردن زعفران : باید ابتدا زعفران را سایید، تا بتوان از نهایت رنگ زیبای آن استفاده کرد.عده ای از افراد، تمایل دارند برای آسیاب کردن زعفران،از قند استفاده کنند اما این کار درست نیست چرا که سایش آن با قند موجب می شود که زعفران رنگ واقعی خود را پس ندهد ودر نتیجه کم رنگ باشد. یک روش دم کردن زعفران، دم کردن شیر و زعفران با هم است که به نوشیدنی شیر زعفران مشهور است. اما روش مرسوم تر آن این است که مقداری آب جوش روی زعفران پودرشده ریخته و روی حرارت غیر مستقیم، مثل کتری قرار داد تا کم کم دم بکشد.و در نتیجه بهترین روشی که می توان با آن از زعفران استفاده کرد اینست که اگر دو قطعه یخ کوچک در زعفران پودرشده بیندازیم و آن را روی حرارت غیر مستقیم قرار دهیم می توانیم نهایت خوشرنگی آن را استخراج کنیم. حتی این روش بهتر از حالت دم کردن با آب جوش جواب می دهد.

برای نگهداری زعفران می توان از یخچال، فریزر و حتی محیط خشک و خنک نیز استفاده کرد. بهتر است که ابتدا زعفران را خشک کرد سپس آن را سایید و در نهایت آن را دم کرد…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

22 − 12 =