بستن

اهمیت اقتصادی زعفران

اهمیت اقتصادی زعفران

زعفران به عنوان گرانترین محصول کشاورزی و دارویی جهان، جایگاه ویژه ای در بین محصولات صنعتی و صادراتی ایران دارد. در حال حاضر ایران بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده زعفران در جهان است و بیش از 65 درصد تولید جهانی این محصول گرانبها به ایران اختصاص دارد. کاربردهای فراوان و گسترده زعفران، خواص ویژه این داروی با ارزش، نقش خاص آن در زندگی کشاورزان استانهای خراسان و فارس و همچنین ارزش افزوده بالای آن، لزوم توجه ویژه به مسائل تولید، صادرات و بازاریابی زعفران را بیش از پیش روشن می نماید.

در ایران اهمیت زعفران کاری از جنبه های گوناگون نظیر بهره وری بالای آب در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی،اشتغال روستائیان و جلوگیری از مهاجرت آنها، درآمدزایی آن نسبت به سایر محصولات کشاورزی همچنین از لحاظ توسعه صادرات غیر نفتی ( با توجه به سیاست دولت مبنی بر افزایش صادرات غیر نفتی) قابل بررسی است.

بر طبق بررسی های انجام گرفته در وزارت کشاورزی هر هکتار زعفران در طول سال به طور متوسط برای انجام امور کاشت، داشت، برداشت و جداسازی کلاله از سایر اجزاء گل به حدود 270 نفر روزکار نیاز دارد که با توجه به سطح زیر کشت 47208 هکتاری آن، معادل 7/12 میلیون نفر روزکار ایجاد می شود. بر طبق تخمین موسسه پژوهش های اقتصادی وزرات کشاورزی در وضع بهره برداری های کشاورزی در ایران 200 روزکار در سال را به عنوان یک اشتغال دائم محسوب می نماید، لذا این محصول حدود 7/63 هزار شغل در طی سال تولید کرده و بنابراین زراعت زعفران یکی از عوامل جلوگیری از مهاجرت محسوب می گردد. علاوه بر آن حدود 85 هزار خانواده در شهرستانهای جنوبی و مرکزی خراسان زعفران کاری دارند که این نیز اهمیت این محصول را در جنوب خراسان نشان می دهد.

گسترش صادرات زعفران ایران با توجه به مزیت نسبی این محصول و ارزآوری قابل توجه آن دارای اهمیت فراوان است. به نحوی که کیفیت بسیار مطلوب زعفران ایران باعث گردیده تا بعضی از کشورها از جمله اسپانیا زعفران ایران را به صورت فله ای خریداری نموده و با بسته بندی مناسب و به نام خود روانه بازارهای بین المللی نمایند. اما علت عدم وجود موقعیت اقلیمی و آب و هوایی و سایر عوامل موثردر تولید و مرغوبیت زعفران، سایر کشورها نتوانسته اند زعفرانی به مرغوبیت زعفران ایران تولید کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 3